نصب داکت اسپلیت

به منظور نصب داکت اسپلیت در سقف های کاذب در ابتدای امر باید محل قرارگیری و تعداد داکت اسپلیت های مورد نظر مشخص شده سپس ظرفیت داکت اسپلیت بررسی شود و با توجه به سقف کاذب و کانال کشی و نصب داکت اسپلیت و لوله های آن بهترین مکان برای نصب داکت اسپلیت یا اسپلیت کانالی مشخص شود.

دستگاه داکت اسپلیت (Duct split) ازجمله انواع دستگاه تهویه می باشد که در ساخت و اجرای آن از جدیدترین فناوری ها بهره گرفته شده است و استفاده از آن از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه بوده که فواید و ویژگی های متمایزی را از جمله استقلال کامل هر واحد و هزینه ارزان اولیه و تعمیر و نگهداری کم و کارکرد آسان را در مقابل طول عمر مناسب دارا می باشد. نکته قابل توجه در مورد این دستگاه نصب داکت اسپلیت (Duct split installation) به صورت صحیح و اصولی می باشد که باید با مشخصات فنی دستگاه و افراد با تجربه صورت پذیرد.

در هنگام نصب داکت اسپلیت این نکته را باید مدنظر قرار داد که به دلیل بالا بودن ظرفیت دستگاه امکان اجرای آن بر روی بام وجود دارد دارد و همچنین طول لوله کشی عمودی دستگاه در هنگام نصب داکت اسپلیت می توان طولانی باشد.  این موضوع به مجری طرح این امکان را می دهد که در طراحی معماری داخلی و خارجی بنا به درستی عمل کرده و هیچ گونه فضایی را در نمای بیرونی برای نصب داکت اسپلیت از بین نبرد و تراس و نمای بیرونی ساختمان هیچ گونه علایمی از نصب داکت اسپلیت و کاهش فضا دارا نباشند. در واقع نصب داکت اسپلیت یا اسپلیت کانال با توجه به آنچه که گفته شد این امکان را به مجریان پروژه ها می دهد که رادیاتورها را حذف کرده و از فضای موجود بیشترین بهره را ببرند.

پس از انتخاب دستگاه داکت اسپلیت یا اسپلیت کانالی به عنوان سیستم تهویه مورد نظر می باید دو موضوع را مد نظر قرار داد و به آنها توجه کرد : انتخاب صحیح نوع دستگاه مورد نظر و اجرای صحیح و اصولی آن. در واقع نصب داکت اسپلیت به لحاظ اهمیت آن نیازمند توجه و دقت بالایی می باشد. به منظور بهره مندی از حداکثر کارایی داکت اسپلیت می بایست اجرای کانال کشی و لوله کشی آن توسط افراد ماهر و باتجربه صورت گیرد و در حقیقت می توان این طور نتیجه گرفت که بیش از نیمی از توانایی و کارایی دستگاه به اجرای صحیح و اصولی نصب داکت اسپلیت بستگی دارد.

لازم به ذکر است که در حال حاضر در کشور شرکت های تولیدی و صنعتی مختلفی به ارایه خدمات مختلف در زمینه دستگاه داکت اسپلیت و نصب داکت اسپلیت مشغول می باشند که به منظور آگاهی از نحوه ارایه خدمات فنی و نصب داکت اسپلیت و همچنین لیست قیمت و نحوه فروش این تجهیز تأسیساتی می باید با ایشان تماس برقرار کرد. نحوه نصب داکت اسپلیت از قرار زیر می باشد و می باید نکات زیر را در هنگام اجرای آن رعایت نمود.

از دهانه خروجی هواساز و یا همان یونیت داخلی که کانال کشی آن در سقف کاذب انجام شده است دریچه ای اجرا می گردد و متناسب با هر زمان و هر فصل هوای سرد و گرم خارج می گردد. لازم به ذکر است که در کلیه مراحل نصب داکت اسپلیت در هر جایی که به دریچه نیاز باشد می توان آن را اجرا نمود. به منظور تولید هوای گرم یک کویل آب گرم در قسمت جلویی دستگاه قرار می گیرد که این کویل آب گرم یک کویل مسی مارپیچ 2 الی 3 ردیفه می باشد که آب گرم در داخل آن قرار می گیرد و فن هواساز هوا را از روی آن عبور می دهد که گرمای آب را می گیرد و به هوای گرم تبدیل می کند و به فضاهای مورد نظر می رساند.

لذا باید در هنگام نصب داکت اسپلیت به این نکات توجه داشت. علاوه بر این دستگاه دارای مکش و دهش از طریق کانال می باشد که غالبا مکش آن در پشت دستگاه قرار می گیرد و باعث چرخش هوا در فصول سرد و گرم شده که محیط را به دمای یکنواخت می رساند. مناسب ترین محل برای نصب دریچه مکش 70 سانتیمتر تا 1 متری از سطح زمین می باشد. در واقع نکته حائز اهمیت در این زمینه امکان تنظیم درجه حرارت مطلوب در محیط و نحوه رسیدن به این درجه است که از جمله مزایا و قابلیت های داکت اسپلیت به دلیل مشخصات فنی ویژه آن می باشد.

به منظور نصب داکت اسپلیت در سقف های کاذب در ابتدای امر باید محل قرارگیری و تعداد داکت اسپلیت های مورد نظر مشخص شده سپس ظرفیت داکت اسپلیت بررسی شود و با توجه به سقف کاذب و کانال کشی و نصب داکت اسپلیت و لوله های آن بهترین مکان برای نصب داکت اسپلیت یا اسپلیت کانالی مشخص شود. همانطور که پیشتر نیز اشاره شد اگر نصب داکت اسپلیت توسط تیم مجرب و متخصص انجام شود هیچ مشکل یا ایرادی به وجود نخواهد آمد و مسیر کانال کشی و نصب داکت اسپلیت با رعایت کلیه نکات و جزئیات انجام خواهد شد.

در حقیقت زمانی که نصب داکت اسپلیت با توجه به نکات ارایه شده انجام نشود سبب ایجاد نارضایتی کاربران کاهش راندمان کاری دستگاه خواهد شد. لذا باید نکات زیر را در هنگام نصب داکت اسپلیت مدنظر قرار داد :

تعبیه و نصب داکت اسپلیت در مکان مناسب و به ویژه کندانسور دستگاه در هنگام نصب داکت اسپلیت

در نظر گرفتن فضای مناسب جهت تعمیر و نگهداری در اطراف دستگاه در هنگام نصب داکت اسپلیت

در نظر گرفتن ابعاد صحیح دریچه بازدید و نقشه کشی صحیح و اصولی دستگاه

استفاده از لوله کشی مسی با توجه به نوع دستگاه در هنگام نصب داکت اسپلیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

مینی چیلر

اسپلیت چیست

جامع ترین سایت فروش داکت اسپلیت