نحوه اجرای داکت اسپلیت

پیش از آنکه در مورد نحوه اجرای داکت اسپلیت صحبت کنیم باید با اجزای خود داکت اسپلیت آشنا شویم. این سیستم شامل دو عضو مهم می باشد که کلیت ساختمان آن را تشکیل می دهد. اولی یونیت داخلی یا اوپراتور است که در زیر سقف کاذب جا سازی می گردد. دیگری یونیت خارجی یا کنداسور است که فضایی خارج از فضای داخلی ساختمان قرار داده می شود. این دو قطعه به کمک لوله کشی مسی به یکدیگر اتصال پیدا می کنند.

موارد دیگری که در نحوه اجرای داکت اسپلیت (Duct Split Installation) موثر می باشند، کانال های انتقال هوا در این سیستم هستند که عموما از کانال های مختلفی از جمله کانال های چهارگوش و گرد استفاده می گردد اما امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی در صنعت به این نتیجه دست یافته ایم که بهترین کانال جهت نحوه اجرای داکت اسپلیت، کانال فلکسیبل با عایق الاستومری می باشد.

این کانال ها وظیفه دارند تا هوا را از یونیت داخلی یا همان اوپراتور به قضای داخلی مورد نظر منتقل نمایند و در سایزها و انواع مختلفی وابسته به نوع نیاز مورد استفاده قرار می گیرند.

مورد دیگری که در نحوه اجرای داکت اسپلیت نقش به سزای دارد دریچه های هوا هستند که به کمک آنها هوا در هر فضایی وارد می گردد. این دریچه در انواع، اشکال، ابعاد، جنس و متریال مختلف تهیه و تولید می گردند و بسته به نوع نیاز در هر فضا و کاربری آن مورد استفاده قرار می گیرند.

مود دیگر موثر در نحوه اجرای داکت اسپلیت ترموستات می باشد که به صورت دیواری وجود دارد و جهت تنظیم شدت دما، سرعت عملکرد فن یونیت داخلی و کنترل حالت کلی عملکرد دستگاه مورد استفاده قرار می گیرد.

همچنین می توان از دمپر برقی داخل کانال ها و قبل از دریچه ها نیز استفاده نمود که موجب عملکرد بهتر دستگاه نیز می گردد.

جهت شروع نحوه اجرای داکت اسپلیت، در ابتدا می بایس فضا مورد نظر توسط کارشناسان حرفه ای و کاربلد کاملا مورد بررسی قرار بگیرد. سپس پس از بررسی دقیق نقشه فضای مورد با تمامی ابعاد و اندازه های دقیق برآورد شده و وارد نرم افزارهای مهندسی گردد. پس از آن بر اساس نقشه ی مورد نظر و بررسی های لازم، برطبق آن بهترین کانال مناسب این کار به همرا ابعاد و طول مناسب برآورد شده و سپس اقدام به تولید می نمایند. بدین صورت بهترین اجزا و سیستم های انتقال هوا جهت نحوه اجرای داکت اسپلیت تعیین می گردد.

همان طور که پیش تر گفته شد، کانال هایی که عموما جهت این کار مورد استفاده قرار می گیرند شامل کانال های گالوانیزه (چهارگوش و گرد)، کانال فلکسیبل و کانال پلی اورتان یا همان پیش عایق است. در این میان با توجه به مزایا و ویژگی های خاص هریک از این کانال و بررسی های صورت گرفته توسط مهندسان، این نتیجه گیری صورت گرفته است که کانال فلکسیبل نوع عایق دار آن و با عایق الاستومری مناسب ترین گزینه جهت نحوه اجرای داکت اسپلیت می باشد.

حال به نحوه اجرای داکت اسپلیت می پردازیم. پس از تعیین بهترین نوع کانال، عملیات کانال کشی از دهانه یونیت داخلی در یر سقف کاذب آغاز شده و سپس در طول مسیر کانال کشی، در هر فضایی که نیاز باشد دریچه هوا تعبیه می گردد و مطابق با نیاز و فصل موجود، هوای گرم یا سرد به فضا منتقل می گردد.

همان طور که گفته شد از داکت اسپلیت هم جهت ایجاد هوای سرد و هم جهت ایجاد هوای گرم مورد استفاده قرار می گیرد. جهت ایجاد هوای گرم عملکرد سیستم به این صورت است که یک کویل ( کویل آب گرم از جنس مس به صورت مارپیچ دو ردیفه یا سه ردیفه می باشد) آب گرم در پشت سیستم و یا جلوی سیستم قرار داده می شود. آب گرم داخل کویل می گردد و فن هوا ساز هوا را از روی کویل عبور می دهد و هوا گرم می گردد و این هوا به کمک کانال و دریچه ها به سمت فضاهای داخلی منتقل شده و هوای محیط را گرم می گرداند. نحوه اجرای داکت اسپلیت برای ایجاد هوای خنک در تابستان نیز دقیقا به همین شیوه انجام می شود اما به صورت کاملا برعکس یعنی به جای کوبل آب گرم، کویل آب سرد می باشد و عملیات انجام شده و هوای داخلی فضا خنک می شود.

نحوه اجرای داکت اسپلیت کار دشواری نیست اما صد در صد نیاز به متخصصان و نصابان حرفه ای این کار می باشد تا این عملیات را به صورت دقیق و بدون کوچکترین مشکل و ایرادی انجام بدهند. چراکه اگر این کار به صورت دقیق و درست انجام تگردد عواقب ناخوشایند و هزینه های تعمیر و… فراوانی را به بار می آورد. پس از خرید دستگاه از همان فروشگاهی که خرید خود را انجام دادید کارشناسان و متخصصانی برای شما اعزام می گردند تا نحوه اجرای داکت اسپلیت را به صورت دقیق برای شما انجام دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

جامع ترین سایت فروش داکت اسپلیت