مینی چیلر

مینی چیلر یک دستگاه مورد استفاده در سیستم های تهویه مطبوع است که جهت خنک نمودن هوا در یک فضا به کار می رود.

عملکرد مینی چیلر (Mini Chiller) به این صورت است که داخل دستگاه آب را سرد نموده و سپس آب سرد را به کمک پمپ به درون فن کویل ها و هواسازهای درون ساختمان پمپاژ می نماید و از این طریق هوای داخل فضا خنک می گردد.

استفاده از مینی چیلر دارای مزایای فراوانی می باشد که در ذیل به شرح تعدادی از آنها می پردازیم.

در سیستم مینی چیلر نیاز به برج خنک کننده ندارد در حالی باقی سیستم های خنک کننده هوا نیاز به یک برج خنک کننده هوا دارند.

صدا را به فضاهای دیگر ساختمان منتقل نمی نماید و این یک ویژگی و مزیت بسیار خوب است و در فضاهای بیمارستانی و مسکونی بسیار مورد استقبال قرار می گیرد.

مینی چیلر را می توان در فضای بیرون از فضای ساختمان مانند حیاط و یا پشت بام قرار داد بدون آنکه کوچکترین آسیبی به آن وارد شود و یا عوامل محیطی روی آن تاثیرگذار باشد.

به دلیل آنکه وزن سبکی دارد و و حجم کمی را نیز در فضا اشغال می نماید نیاز به فضای زیادی جهت نصب و اجرا ندارد.

به دلیل آنکه مینی چیلر دارای اوپراتوری از جنس استنلس استیل می باشد یخ نمی زند و به همین دلیل به راحتی م توان در فصل های سرد خصوصا زمستان هم آن را در فضای بیرونی قرار داد.

به دلیل آن در ساختار مینی چیلر، کانال انتقال هوا حذف شده و دیگر وجود ندارد، باد هنگام عبور سروصدایی ایجاد نمی نماید و در نتیجه سکوت در فضا نیز برقرار می گردد.

استفاده از مینی چیلر موجب می گردد در یک فضا، هراتاق دمای مستقل خود را داشته باشد و تماما کنترل میزان دما مستقل و قابل تنظیم می باشد. این درحالی است که سایر سیستم های تهویه مطبوع از جمله داکت اسپلیت، این امکان برای آنها وجود ندارد و این مورد یک مزیت و برتری بسیار قابل توجه است.

همچنین هر واحد از نظر هزینه کاملا از یکدیگر مستقل می باشند و حتی در زمینه تعمیرات و نگهداری نیز از یکدیگر قابل تفکیک بوده و به یکدیگر وابسته نمی باشند. به طوریکه اگر نیاز به تعمیر و نگهداری داشته باشد، این کار به سادگی انجام می پذیرد و هزینه های ناشی از آن نیز بسیار پایین می باشد.

در مناطق خشک و حاره ای نیز به راحتی می توان از مینی چیلر ها استفاده نمود.

سیستم مینی چیلر قابل ایتفاده در دو فصل تابستان و بهار می باشد و به اصطلاح به آن دوفصل نیز می گویند.

از دیگر مزایای آن می توان به طول عمر بالا به دلیل وجود تعداد کم قطعات متحرک، استهلاک دیرتر، لرزش و صدای کم اشاره نمود. همچنین مصرف برق پایین که موجب صرفه جویی بسیار در مصرف برق و انرژی می گردد، ضریب اطمینان بالا و قابلیت تامین تناژ پایین از جمله مزایایی است که موجب کارایی و عملکرد بهینه دستگاه می گردد و در نهایت طول عمر سیستم را نیز افزایش می دهد.

مینی چیلر درواقع همان چیلر تراکمی خنک کننده هوا می باشند که در ابعاد کوچکتر تولید و ارائه می گردند و همجنین ظرفیت آنها نیز نسبت به چیلر های تراکمی پایین تر است.

قیمت مینی چیلر وابسته به عوامل متعددی مانند کاربری مورد نظر، نوع فضای مورد پروژه، نحوه اجرا، متراژ فضای مورد نظر، برند انتخابی و… می باشد بنابراین نمی توان قیمت ثابتی برای آن درنظر گرفت.

در مقایسه با داکت اسپلیت ها اما هزینه های مورد نظر جهت موارد مختلفی که در بالا ذکر شد، تفاوت چندانی با مینی چیلر ها و چیلر های تراکمی ندارد.

عملکرد مینی چیلر به این صورت است که به کمک کمپرسور موجود در مینی چیلر، گاز مبرد فشرده و متراکم می گردد. سپس این گاز فشرده شده، با دما و فشار بالا داخل کندانسور می گردد، سپس خنک شده و به صورت مایع تبدیل می گردد. و سپس این مایع خنک به دلخل فضا پمپاژ شده و موجب تولید هوای خنک می گردد. هرچه سیستم مینی چیلر متناسب با متراژ فضای مورد نظر باشد و به فضا نزدیکتر باشد، موجب زودتر خنک شدن فضا می گردد.

از مینی چیلر ها در بسیاری از فضاها مورد استفاده قرار می گیرد و هیچ گونه محدودیت فضایی برای آن وجود ندارد. فضاهایی مانند مراکز بهداشتی و درمانی و بیمارستان ها، فضای اداری و تجاری و مسکونی، کارخانه ها و کارگاه ها، فضاهای ورزشی و باشگاه ها و استخرها و سونا ها، ورزشگاه ها واستادیوم ها و فرودگاه ها و… برای تمامی کاربری ها و تمامی فضاها مورد استفاده می باشد.

نصب مینی چیلر ها کار دشواری نیست اما نیاز است تا حتما توسط متخصص این کار انجام بپذیرد تا در طول اجرای آن و در ظول عملکرد سیستم و همچنین در آینده دچارمشکل و ایراد نگردد و نیاز به تعمیرات و نگهداری نیز نداشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

کانسیلد داکت

جامع ترین سایت فروش داکت اسپلیت