معایب داکت اسپلیت

به منظور کاهش معایب داکت اسپلیت در سایر کشورها مانند آمریکا و استرالیا که از دستگاه داکت اسپلیت در طیف وسیعی از کاربری ها بهره می برند محل جاگذاری این دستگاه در فضایی خارج از از فضای کاربری ساکنین می باشد

داکت اسپلیت یا اسپلیت خانگی یکی از فناوری های نوین در زمینه تهویه هوا و صنعت تأسیسات ساختمانی می باشد که به دلیل مزایا و مشخصات فنی خاص خود روند رو به رشدی را در سال های اخیر در این زمینه داشته است. در واقع سیستم های سنتی گذشته به دلیل حجم بالای لوله کشی و اجزاء تأسیساتی خود امرزوه جای خود را به این تجهیز پربازده تأسیسات ساختمان داده اند که در ادامه به مزایا و معایب داکت اسپلیت (Duct split disadvantages) خواهیم پرداخت. داکت اسپلیت که با نام انگلیسی Duct split از یک واحد داخلی به نام هواساز و یک واحد خارجی به نام کندانسور تشکیل شده است که توسط لوله های مسی به هم اتصال یافته اند. به منظور افزایش راندمان کاری و کاهش معایب داکت اسپلیت می توان از هوای برگشت به این منظور و همچنین مصرف سوخت کمتر و تأمین هوای تازه به دلیل نیاز فراوان هر واحد مسکونی در کلیه فصول سال به جهت تأمین اکسیژن کافی برای آسایش و سلامت کاربران بهره برد که از جمله مزایا دستگاه داکت اسپلیت می باشد که سبب کاهش یافتن معایب داکت اسپلیت می شود.

همانطور که پیشتر اشاره شد دستگاه داکت اسپلیت ویژگی های فراوانی را دارا بوده  و همچنین معایب داکت اسپلیت بسیار کم می باشند. این موضوع به دلیل ساختار و مشخصات فنی خاص آن می باشد که به دلیل استقلال کامل این دستگاه نسبت با سایر موارد مشابه آن و کاهش حجم لوله و کانال کشی آن می باشد و موجب کوچکتر شدن آن گشته است که جملگی این عوامل سبب مقرون به صرفه بودن آن نسبت به راندمان بالای آن گشته است. در دستگاه داکت اسپلیت به دلیل استفاده از جداکننده روغن امکان لوله کشی در فضای مابین یونیت داخلی و خارجی تا ارتفاع ماکزیمم 15 متر میسر می باشد. در برابر مزایا و ویژگی های ذکر شده در مورد اسپلیت خانگی می بایست به معایب داکت اسپلیت نیز پرداخت. در واقع این بخش دارای سه قسمت بوده که از جمله معایب داکت اسپلیت شمرده می شوند و می باید در جهت رفع آن ها کوشید.

معایب داکت اسپلیت :

این دستگاه زمانی که روشن است و به فعالیت مشغول می باشد تمامی فضاها را هم دما کرده که از جمله معایب داکت اسپلیت می باشد و به عنوان مثال اتاق خواب و سالن پذیرایی هم دما شده اند که این موضوع به دلیل دارا نبودن امکان کنترل زوم دستگاه داکت اسپلیت می باشد و به این معناست که این دستگاه شرایط امکان فراهم آوری زون هایی با اختلاف دمای متفاوت را دارا نمی باشد. این موضوع به این دلیل می باشد که ترموستاتی که در بزرگترین فضا قرار گرفته است دمای هوا را اندازه گیری کرده و این موضوع از جمله بزرگترین معایب داکت اسپلیت می باشد.

از دیگر معایب داکت اسپلیت در مقایسه با مینی چیلر یا چیلر مصرف برق بالاتری را دارا می باشد که نسبت به اسپلیت دیواری میزان مصرف برق آن کمتر است. علاوه بر این موضوع در اغلب دستگاه های داکت اسپلیت صدای آزاردهنده ای وجود دارد که از جمله معایب داکت اسپلیت بوده که باید برای رفع آن چاره ای اندیشید که در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت.

حذف معایب داکت اسپلیت ( حذف صدای دستگاه) :

همانطور که اشاره شد این دستگاه علیرغم مزایا فراوانی که دارد نقاط ضعفی را دارد که از جمله معایب داکت اسپلیت می باشد که از جمله آن صدای ناشی از الکتروموتور فن داکت ها است که به دلیل تعبیه دستگاه در سقف کاذب فضاها با کاربری های متفاوت می باشد که به دلیل نزدیک بودن به اتاقها در اغلب موارد موجب سلب آسایش و آزار ساکنین و کاربران این فضا می شود. علیرغم تلاش های انجام شده در این زمینه این مشکل به طور کامل حل نشده است و همچنان از جمله معایب داکت اسپلیت شمرده می شود. در واقع این موضوع به دلیل عدم آشنایی با جزییات فنی داکت اسپلیت و کمبود جا در داخل فضا می باشد که به همین دلیل دستگاه را در داخل فضا نصب کرده که در آینده موجب ایجاد مشکلاتی نشآت گرفته از این معایب داکت اسپلیت خواهد شد.

به منظور کاهش معایب داکت اسپلیت در سایر کشورها مانند آمریکا و استرالیا که از دستگاه داکت اسپلیت در طیف وسیعی از کاربری ها بهره می برند محل جاگذاری این دستگاه در فضایی خارج از از فضای کاربری ساکنین می باشد که بنابراین مشکلات اشاره شده در این زمینه را دارا نمی باشند و علاوه بر این صدای دستگاه را می توان از جمله معایب داکت اسپلیت در ایران نام برد. با استفاده از فناوری های نوین دیجیتالی راه حلی برای این مشکل اندیشیده شده است که باعث افزایش راندمان و سطح کیفی و ارتقاء مدیریت انرژی خواهد شد. در حال حاضر در کشورمان ایران تولیدکنندگان مختلفی در این زمینه مشغول به فعالیت می باشند که به منظور دریافت لیست قیمت آن ها می بایست با نمایندگی فروش ایشان تماس برقرار کرد.

دیجی کنترل سیستمی خاص برای داکت اسپلیت ها بوده که به عنوان راه حل پیشنهادی برای حذف صدای مزاحم در انواع داکت اسپلیت و حذف معایب داکت اسپلیت به کار می رود که یک سیستم ابتکاری میکرو کنترلی و افتخاری در عرصه تولید داخلی می باشد که به عنوان مکملی در کنار دستگاه داکت اسپلیت و به منظور کاهش معایب داکت اسپلیت به کار می رود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

سیستم VRF چیست

جامع ترین سایت فروش داکت اسپلیت