برای هر مکان چه نوع سیستم سرمایشی مناسب است؟

سیستم سرمایشی گازی پرتابل که کل اجزای آن ها در یک محفظه قرار می گیرد، بنابراین برای مکان های کوچک و اجاره ای و همچنین استفاده های موقتی بسیار مناسب است.

گرمایش جهانی در حال حاضر دارای اثرات مضر  و منفی برای جوامع ما، سلامت ما و آب و هوای ما است. افزایش سطح دریا سرعت می گیرد. شمار آتشفشان های بزرگ رو به رشد است و امواج گرمای خطرناک تبدیل به شایع ترین اتفاق عصر حاضر خواهد شد. امروزه گرما در بسیاری از مناطق رو به افزایش است. و خشکسالی شدید تر و شدیدتر می شود.

با آب و هوای گرم ، بسیاری از مردم در سراسر دنیا از سیستم سرمایشی و یا تهویه مطبوع  بیشتر از همیشه استفاده می کنند.

به همین دلیل است که برای هر کسی که مالکیت مسکونی یا تجاری دارد، مهم است که بهترین نوع سیستم سرمایشی یا سیستم خنک کننده و یا سیستم های تهویه مطبوع را استفاده کند و همچنین میخواهد تا سیستم خود را به بهترین شکل ممکن و حرفه ای نگهداری کند. به خصوص اگر بخواهند این سیستم ها را تا زمان طولانی استفاده کنند.

درجه حرارت بالا مستقیما به سلامت انسان تهدید می کند، از جمله مواردی که می توان بعنوان پیامد های گرمایش روز افزون زمین از آن یاد کرد عبارتند از کاهش کیفیت هوا و آب، و افزایش بیماری های عفونی و … به عنوان مثال، گرمایش جهانی در حال افزایش فرکانس و طول مدت امواج گرما در کشور ما است. که حتی این گرمای شدید می تواند  باعث مرگ و میر ناشی از گرمازدگی، سکته گرم، حمله قلبی و سایر بیماری های مرتبط با گرما می شود، به ویژه در محله های کمتری که ممکن است درختان سایه ای و دسترسی به تهویه مطبوع وجود نداشته باشد. بنابراین حتی در مناطقی که نیازی به استفاده از سیستم تهویه مطبوع و سیستم های خنک کننده ای نبود، امروزه باید از اینگونه سیستم ها استفاده کنند و همچنین به فکر نگهداری آن ها نیز باشند.

علاوه بر افزایش مشکلات بهداشتی ما با گرمای بیش از حد در کشومان مواجه هستیم، که حتی در تابستان افزایش دما در مناطق جنوبی کشور بسیار بیشتر از میزان و حد معمول می شود.

ولی امروزه صرف نظر از اینکه شما در چه منطقه ای از کشور و در چه نقطه ای از دنیا زندگی می کنید، مسئله مهم این است که اطمینان حاصل کنید سیستم سرمایشی و تهویه مطبوع  شما هنگام کار کیفیت هوایی که می خواهید را در خانه یا مکان مورد نظر بهبود می بخشد و نیز آرامش شما را افزایش دهد.

سیستم سرمایشی کولر طبیعی

محیط داخلی یک ساختمان مدرن می تواند بدون توجه به محیط خارجی که ناراحت کننده است، یک محیط راحت باشد. به طور کلی دلیل این است که انرژی آزادانه برای گرم کردن یا سرد کردن ساختمان صرف می شود. با این حال، در زمانهای قبل، زمانی که انرژی در دسترس نبود و ماشین هایی نظیر تهویه مطبوع وجود نداشت، طراحان ساختمان مجبور بودند بر روی موارد دیگر متکی باشند تا راحتی محیط داخلی را به حداکثر برسانند. به عنوان مثال، معماری سنتی بسیاری از فرهنگ ها در حاشیه اقیانوس ها که در آن درجه حرارت در طول روز به شدت گرم است و در شب به راحتی خنک می شود، ساختمان هایی با دیواره های ضخیم آجر یا سنگ دارد. چنین دیوارهایی هر دو مقر و مخزن گرما هستند، به طوری که در طول روزهای گرمتر انتقال جریان گرما از محیط خارجی به داخل، عقب می افتد و در طول ساعت های سردتر، بخشی از گرما ذخیره شده در دیواره ها، محیط داخلی را گرم می کند و بقیه به سمت خارج از دست رفته است. نتيجه نهایی، یکنواخت شدن منحني تغيير دما در داخل ساختمان است. در یک دوره زمانی که هزینه های انرژی ساختمان ها به طور گسترده ای مورد ارزیابی قرار می گیرند، چنین اتفاقی به وضوح مورد توجه قرار می گیرد.

در ایران برخی از طرح های ساختمان سنتی هوا را از طریق ساختمان به گردش می رسانند و حتی می توانند آب سرد و یخ را از زمستان تا تابستان گرم بدون استفاده از انرژی خارجی در محیط طبیعی انجام دهند. از این رو آنها می توانند به عنوان سیستم های خنک کننده منفعل شناخته شوند. بعضی از این سیستم ها، به عنوان مثال، سیستم های بادگیر، در اواخر سال 3000 تا کنون، در ساختمان ها نصب شده اند. دیگران، به عنوان مثال سیستم های برج باد، مخزن و یخ ساز ممکن است تا حدود 900 سال قبل تر ساخته شده باشد. بسیاری از سیستم سرمایشی منفعل در حال حاضر در حال استفاده هستند.

سیستم سرمایشی کولر آبی

یک سیستم سرمایشی کولر آبی دستگاهی است که هوا را از طریق تبخیر آب، سرد می کند. خنک کننده تبخیر متفاوت از سیستم های تهویه معمول تهویه مطبوع است که از چرخه بخار فشرده سازی استفاده می کنند. سیستم سرمایشی تبخیری از این واقعیت استفاده می کند که آب به مقدار تبخیری نسبتا زیادی از گرما جذب می کند (یعنی آنتالپیایی بزرگ از تبخیر). دمای هوای خشک را می توان به طور قابل توجهی از طریق انتقال فاز آب مایع به بخار آب (تبخیر) کاهش داد. این مسئله می تواند هوا را با استفاده از انرژی کمتری نسبت به یخچال نگه دارد. در هوای بسیار خشک، خنک کننده تبخیری هوا، از تهویه هوا با رطوبت بیشتر برای راحتی ساکنین بهره می برد.

پتانسیل و بازدهی سیستم سرمایشی کولر آبی برای خنک کنندگی وابسته به رطوبت و تفاوت دما  می باشد. در هوای خشک، سیستم سرمایشی کولر آبی می تواند مصرف انرژی و کل تجهیزات تهویه مطبوع و همچنین هزینه های کلی در بحث نصب و راه اندازی سیستم های تهویه مطبوع را به عنوان جایگزینی برای خنک کننده کمپرسور کاهش دهد. در اقليم هايي که خورشيد در نظر گرفته نمي شوند، سیستم سرمایشی کولر آبی هنوز مي تواند از فرآيند خنک کنندگی تبخيري بدون افزايش رطوبت استفاده کند.

سیستم سرمایشی کولر گازی

سیستم سرمایشی کولر گازی که گاز را به مایع تبدیل می کند و دوباره مایع را به گاز تبدیل می کند و از این طریق سرما و هوای خنک تولید می کند. به این روش براحتی می تواند گرما راخارج و از بین ببرد. سیستم سرمایشی کولر گازی در سال 1902 میلادی توسط ویلیس کریر اختراع و اولین مدل آن یکسال بعد وارد بازار جهانی گردید.

سیستم سرمایشی کولر گازی مدل های متنوعی را دارند

سیستم سرمایشی کولر گازی دوتکه یا همان اسپیلت ها جهت مصرف انرژی کمتر البته در شرایط ایده آل استفاده می شوند.

اسپیلت های اینورتر دار نوع جدید تری از سیستم سرمایشی کولر گازی می باشند که اینورتر در آن ها به مانند یک مبدل جریان الکتریکی عمل کرده و متناسب با هر جریان و ولتاژی بوسیله ترنسفورماتور در مدار کنترل می شود.

سیستم سرمایشی کولر گازی پرتابل که کل اجزای آن ها در یک محفظه قرار می گیرد، بنابراین برای مکان های کوچک و اجاره ای و همچنین استفاده های موقتی بسیار مناسب است.

سیستم سرمایشی کولر گازی ایستاده که در ظرفیت بالا تولید می شود تنها برای مکان های بسیار بزرگ در متراژ های زیاد مورد استفاده می باشد.

از مزایای سیستم سرمایشی کولر گازی و بویژه اسپیلت ها می توان علاوه بر ایجاد و انتقال هوای خنک و خروج هوای گرم ، به از بین بردن آلودگی هوا نیز اشاره نمود . و البته ذکر این نکته نیز حائز اهمیت می باشد که این نوع سیستم سرمایشی کولر گازی ظرفیت بسیار بالایی جهت خنک کردن هوای داخلی ساختمان ها اعم از تجاری، مسکونی و هرنوع کاربری دیگر را در متراژ های متنوع دارا می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

سیستم VRF چیست

جامع ترین سایت فروش داکت اسپلیت