داکت اسپلیت چیست

در پاسخ به این سوال که داکت اسپلیت چیست می توان اینگونه اذعان داشت که این سیستم یکی از معروف ترین و پرکاربرد ترین سیستم های تهویه مطبوع در کل جهان می باشد. همانند اسپیت دیواری از دو واحد تشکیل می گردد.

در پاسخ به این سوال که واحد های داکت اسپلیت چیست می توان گفت:

  1. یونیت داخلی
  2. یونیت خارجی

یونیت خارجی : اصطلاحاً کندانسور یونیت نامیده می شود که شامل کویل کندانسور، فن کندانسور و کمپرسور می باشد.

یونیت داخلی : اواپراتور یا هواساز نیز نامیده می شود.

یونیت داخلی و یونیت خارجی توسط لوله های مسی عایق شده به هم مرتبط می شوند. عملکرد آن به این صورت است که کندانسور، گاز خنک شده را به یونیت داخلی منتقل می کند،در داخل یونیت داخلی گرمای محیط توسط گاز گرفته می شود و به هوای سرد تبدیل می شود  و سپس هوای سرد توسط فن به محیط داده می شود.

دسته بندی انواع داکت اسپلیت چیست

داکت اسپلیت ها به 2 دسته ذیل تقسیم بندی می شوند.

1-           داکت اسپلیت معمولی

2-           داکت اسپلیت اینورتر

گرید داکت اسپلیت های مصرف معمولی  B و گرید انواع کم مصرف  A می باشد که این سیستم از نوع اینورتر می باشد. در پاسخ به اینکه برتری نوع اینورتردار داکت اسپلیت چیست باید گفت که به این دلیل است که مصرف برق کمتری دارند. داری کمپرسور دیجیتال است و با تغییر دور کار می کند, یعنی با پایین آمدن مصرف ، دور کمپرسور پایین می آید و با بالا رفتن مصرف ، دور کمپرسور هم بالا می رود .بیشترین مقدار مصرف برق کمپرسورها هنگام شروع به کار است که آمپر مصرفی با شدت بیشتری بالا می رود پس با کم کردن تعداد استارتها ، مصرف برق را هم کم کرده ایم .در کمپرسور دور متغییر به این صورت است که، یک بار استارت می زند و دور آن به حداقل دور ممکن می رسد و مجددا دور آن افزایش می یابد و این باعث می شود که برق کمتر مصرف بشود. یکی از ایراد های  اساسی آن کم بودن عمر آن به علت روشن بودن مداوم کمپرسوراست و دیگری هزینه اولیه بالای آن می باشد.

تفاوت سیستم ترکیبی اسپلیت دیواری و رادیاتور با داکت اسپلیت چیست

در یک واحد اداری و یا مسکونی به جای آنکه از چندین پنل دیواری استفاده گردد، می توان در زیر سقف کاذب از یک هواساز مرکزی استفاده نمود تا به کمک آن و از طریق کانال های هوا، هوای مطبوع به تمامی فضاهای مورد نظر منتقل گردد..

جهت تولید گرما، از کویل آب گرم استفاده می گردد که این گرمای آب از طریق موتورخانه و یا پکیج تامین می گردد و در این شرایط سیستم رادیاتور نیز حذف می شود و این مورد موجب می گردد تا 20 الی 30 درصد در مصرف گاز صرفه جویی گردد. علاوه بر این موضوع، سرعتی که این روش هوا را گرم می نماید، نسبت به رادیاتور بسیار بالاتر است.

مزایای داکت اسپلیت چیست

کانال کشی های عمودی کاملا حذف شده و تنها کانال کشی های افقی باقی مانده اند که می توان آنها را نیز درزیر سقف های کاذب از نظرها پنهان نمود.

با حذف سیستم رادیاتور هزینه های ناشی از اتمام پروژه نیز به حداقل خود رسیده است.

برای تمامی فضاها اعم از کوچک و بزرگ می توان از این سیستم استفاده نمود.

نیاز به نگهداری خاصی ندارد و اگر درست و دقیق نصب گردد حتی نیاز به تعمیرات خاصی نیز نخواهد داشت.

انواع برندهای داکت اسپلیت چیست

سامسونگ، میتسوبیشی، گری، ریم، اوجنرال و… از برندهای مطرح و معروف این سیستم می باشند که هریک دارای ویژگی ها و مشخصات فنی به خصوص می باشد.

معایب داکت اسپلیت چیست

داکت اسپلیت در شرایطی ممکن است تا حدودی سروصدا ایجاد نماید که البته با تکنولوژی های روز و فناوری های نوین این مشکل را تا حدودی نیز می توان برطرف نمود.

موارد نگهداری از داکت اسپلیت چیست

همان طور که گفته شد، این سیستم نیاز به نگهداری خاصی ندارد اما هنگام نصب و اجرا این عمل باید به دقت توسط متخصصان انجام بپذیرد تا در آینده دچار مشکل نگردد.

ویژگی های برتر داکت اسپلیت چیست

این سیستم برای هر واحد به طور مستقل هوای مطبوع و مورد نظر را تامین می نماید و هر واحد آن کاملا مستقل است به گونه ای که اگر نیازبه تعمیر نیز باشد نیاز به تعمیر کامل دستگاه نیست و هر واحد را به صورت جداگانه می توان تعمیر نمود.

به کمک کانال های فلکسیبل عایق دار به سرعت می توان عمل نصب و اجرای آن را انجام داد.

از نظر مصرف انرژی نیز هر واحد به طور مستقل عمل می نماید و این امر موجب می گردد تا در مصرف انرژی بسیار صرفه جویی گردد.

امکان تطبق و تناسب با سردترین و گرم ترین مناطق در کل دنیا وجود دارد و هیچ گونه محدودیتی برای آن نمی باشد و در هر دو حالت کار می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

اسپلیت چیست

جامع ترین سایت فروش داکت اسپلیت