اسپلیت کانالی سقفی

نکته حائز اهمیت در این مورد این است که بهترین مکان برای نصب اسپلیت کانالی سقفی در سقف کاذب راهروهای وردی یا فضاهای ارتباطی می باشد

داکت اسپلیت یا اسپلیت کانالی خانگی یکی از محصولات نوین و پرطرفدار ساختمانی و تأسیساتی است که علاوه بر کاربری مسکونی و خانگی کاربری های متعدد و گوناگون دیگری را نیز دارا می باشد که از آن جمله می توان به کاربری های تجاری، اداری، فرهنگی و غیره را نیز نام برد. نکته مهم دیگر در این زمینه این است که اسپلیت کانالی یا داکت اسپلیت انواع مختلفی را بر اساس ساختار و همچنین مکان کاربرد دارا است. از جمله این موارد اسپلیت کانالی سقفی و اسپلیت کانالی ایستاده می باشد که در این مقاله به بیان اسپلیت کانالی سقفی یا Ceiling Concealed Duct خواهیم پرداخت. اسپلیت کانالی سقفی به عنوان یکی از انواع داکت اسپلیت یا اسپلیت کانالی که با نام کانسیلد داکت نیز شناخته می شود، به سبب برتری هایی که نسبت به سیستم های سنتی گذشته در امر تأسیسات ساختمانی و برقراری تهویه و تهویه مطبوع ایجاد کرده است محبوبیت بیشتری داشته و بر گسترش دامنه کاربری هایش افزوده است.

اسپلیت کانالی سقفی همانند دیگر انواع داکت اسپلیت دارای امکان سرمایش و گرمایش در قالب یک دستگاه واحد می باشد که در برخی مواقع و در راستای برآورده سازی این منظور از جریان هوای خارجی نیز استفاده خواهد شد و این موضوع نیز بر مزایا اسپلیت کانالی سقفی خواهد افزود. این موضوع شامل به کارگیری هوای تازه به منظور تأمین هوای تازه در کلیه فصول سال و در نتیجه کاهش مصرف سوخت خواهد شد. همانطور که پیشتر اشاره شد اسپلیت کانالی سقفی مانند دیگر انواع خود از لحاظ اجزاء تشکیل دهنده دارای مشابهت فراوانی می باشد که از این نظر می توان گفت که از دو جزء اصلی داخلی و خارجی تشکیل شده است. عنصر داخلی جزء هواساز می باشد و کندانسور نیز به عنوان جزء خارجی عمل می کند و علاوه بر این ارتباط این دو عضو از طریق لوله های مسی است.

اسپلیت کانالی سقفی در داخل سقف کاذب جای می گیرد و از طریق کانال یا داکت جریان هوا را به فضای مورد نظر رسانده و یا هوای مصرفی را به جهت تصفیه به دستگاه باز می گرداند. بهترین نوع کانال یا داکت مصرفی در این مورد کانال انعطاف پذیر با عایق الاستومری می باشد که بر مزایا اسپلیت کانالی سقفی می افزاید. از جمله این مزایا و مشخصات فنی امکان عبور از فضاهاییست که سایر کانال یا داکت ها امکان عبور از آن را ندارند. همچنین این نوع از داکت به جهت انعطاف پذیری بالا و قابلیت کشسانی نیاز به طراحی های خاص و پیچیده را از میان برده و به سبب عایق حرارتی و برودتی به کار رفته در آن از میزان هدررفت انرژی تا میزان زیادی می کاهد. در نهایت و با توجه به آن چه که در مورد مکانیزم اسپلیت کانالی سقفی گفته شد، در صورت برقراری این سیستم از یک واحد یکپارچه برخوردار خواهید بود که استقلال کامل فضایی را برای شما به ارمغان خواهد آورد.

استقلال کامل فضایی اسپلیت کانالی سقفی به معمار یا طراح فضا این امکان را می دهد که دست و دلبازی بیشتری در طراحی فضا اجرا کند. نکته حائز اهمیت در این مورد این است که بهترین مکان برای نصب اسپلیت کانالی سقفی در سقف کاذب راهروهای وردی یا فضاهای ارتباطی می باشد و از نصب آن در سقف اتاق خواب یا سرویس های بهداشتی می بایست پرهیز کرد. اسپلیت کانالی سقفی از مزایا و ویژگی های بیشتری نیز برخوردار می باشد که از آن می توان به گرمایش قوی و بهتر نسبت به دیگر وسایل حرارتی مانند رادیاتور اشاره کرد. همچنین این سیستم تهویه کانال کشی های مرسوم را از بین برده و بر قدرت طراحی فضا می افزاید. همچنین بر خلاف انتظار عموم مصرف برق اسپلیت کانالی سقفی 50 درصد نسبت به کولرهای گازی کمتر می باشد. این موضوع در حالیست که اسپلیت کانالی سقفی نیز مانند دیگر انواع مشابه خود دارای دو نوع معمولی و اینوتردار می باشد.

در نوع اسپلیت کانالی سقفی اینورتردار یا گرید A به دلیل تطابق کارکرد دستگاه با نیاز کاربران و امکان کاهش و یا افزایش سرعت و دور موتور در مواقع مورد نیاز در میزان مصرف انرژی تا حدود زیادی کاسته شده است و ضمناً بر کارایی و دوام دستگاه افزوده خواهد شد. این موضوع سبب افزایش قیمت اسپلیت کانالی سقفی اینورتردار نیز خواهد شد ولی در دراز مدت موجب بازگشت سرمایه به دلیل کاهش نیاز به تعمیر و نگهداری خواهد شد. اگر بخواهیم به معایب اسپلیت کانالی سقفی اشاره ای کنیم می توانیم به این موضوع که در این دستگاه امکان کنترل زوم وجود ندارد و همچنین انتقال صدای دستگاه اشاره کنیم. در پایان ذکر این نکته ضروری است که به منظور اطلاع از قیمت اسپلیت کانالی سقفی در انواع خود و دریافت لیست قیمت خدمات و محصولات می بایست با نمایندگی فروش برندهای مختلف و متعدد فعال در کشور ارتباط برقرار کرد تا زمینه های خرید و فروش مساعد و برقرار شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

اسپلیت چیست

جامع ترین سایت فروش داکت اسپلیت