اسپلیت کانالی

اسپلیت کانالی یا همان داکت اسپلیت در دنیای پیشرفته و مدرن امروزی یکی از رایج ترین و پر مصرف ترین سیستم های سرمایش و گرمایش در انواع ساختمان ها می باشد.

اسپلیت کانالی در زمستان هوای گرم و در تابستان هوای خنک را به فضای مورد نظر منتقل می نماید. و می تواند به طرو همزمان عمل هوا رسانی را برای تمامی فضاهای یک واحد انجام بدهد و نیاز نیست تا برای هر فضا یک سیستم جدا تعبیه گردد.

اسپلیت کانالی (Duct split) شامل دو واحد می باشد که یکی از این واحد ها که داخل سیستم قرار دارد یونیت داخلی است که آن را هوا ساز می نمایند و واحد دیگر که در خارج از ساختمان قرار می گیرد یونیت خارجی است که آن را کندانسور نیز می نامند. این دو واخحد به کمک لوله های مسی به یکدیگر اتصال پیدا می کنند و در نهایت این سیستم در کنار یکدیگر موجب تامین هوا و هوا رسانی به فضاهای مختلف می گردند.

اسپلیت کانالی از نظر بازدهی و کارایی به دو گرید A و B تقسیم بندی می گردد. گرید A که همان اسپلیت کانالی اینورتر دار است به دلیل ساختاری که دارد از مصرف انرژی و برق و در نهایت صرف هزینه های بسیار ناشی از بالا رفتن این موارد جلوگیری می نماید و استفاده از این نوع اسپلیت کانالی بسیار پیشنها د می گردد. نوع دیگر گرید B می باشد که نسبت به نوع اول مصرف برق و انرژی بیشتری داشته و متعاقبا هزینه های بیشتری را متحمل می گردد.

از اسپلیت کانالی در اکثر فضاها و پروژه می توان استفاده نمود و در واقع می توان گفت که هیچ گونه محدودیتی جهت استفاده از این سیستم وجود ندارد. در واقع برتری که اسپلیت کانالی نسبت به انواع اسپلیت ها دارد یک سیستم اسپلیت کانالی می تواند به جای چندین اسپلیت فعالیت نماید و این امر علاوه بر کاهش بسیار چشمگیر در هزینه ها موجب پدید آمدن مشکلات کمتر و وجود فضای بیشتر در پروژه ها می گردد.

انواع مختلف اسپلیت کانالی دارای ظرفیت های مختلفی می باشد و موردی که بسیار اهمیت دارد انتخاب دستگاه با ظرفیت کاملا متناسب با ظرفیت فضای پروژه مورد نظر می باشد و همچنین مورد بسیار مهم دیگردر نظر گرفتن میزان هوادهی این سیستم ها می باشد که هرچه این مقدار کمتر باشد صدای تولید شده بر اثر عملکرد اسپلیت کانالی کاهش می یاد و برعکس

جهت کنترل شدت، فشار، سرعت و میزان هوی جریان یافته در فضا توسط اسپلیت کانالی، می توان از دیووت کنترل ها و دمپر های استفاده کرد به صورت دستی و برقی می باشند و با توجه به نیاز می توان نوع مورد نظر خود را بر روی دستگاه تعبیه نمود. بنابرایت بدین ترتیب به سادگی این امر قابل کنترل می باشد.

طول عمر بالا، سرعت در اجرا، حجم و وزن سبک، کاربری د. گانه سرمایش و گرمایش، حذف لوله کشی های عمودی و انشعابات فراوان و جا گیر، حذف رطوبت، تولید هوای مطبوع و تازه، هزینه های پایین، نگهداری و مراقب آسان و… از مزایای بسیار فراوان این سیستم است که موجب شده است تا اسپلیت کانالی جایگزین بسیار مناسبی برای سایر سیستم های تهویه مطبوع که مشکلات و مسائل فراوانی را با خود به همراه دارد باشد. به طوری که امروزه در بسیاری از پروژه هایی که نیاز به تامین هوای تازه دارند، استفاده از اسپلیت کانالی کاملا پیشنهاد می گردد.

در این میان اسپلیت کانالی دارای معایبی نیز می باشد. معایبی نظیر مصرف برق و انرژی بالا و هوارسانی یکنواخت و یکدست برای تمامی فضاها و نقاط یک واحد و عدم امکان کنترل این مقدار در فضاهای گوناگون یک فضا. اما این چند مورد ایراد انگشت شمار در حال رفع اشکال و حل شدن هستند و در آینده نزدیک شاهد این امر خواهیم بود که تمامی ایراد ها و معایب اسپلیت کانالی برطرف شده و تنها مزایای فراوان آن باقی مانده است.

فیلتر ها و کانال های هوا از جمله محصولاتی هستند که در این سیستم تهویه مطبوع مورد استفاده قرار می گیرند. استفاده از کانال فلکسیبل با عایق الاستومری یکی از بهترین و مناسب ترین گزینه ها جهت استفاده در این سیستم است و وجود عایق الاستومری و مزایای فراوانی که برای این نوع از کانال هوا وجود دارد موجب شده است تا استفاده از آن جهت اسپلیت کانالی بسیار مفید و به صرفه باشد و درواقع یک پکیج کامل و به صرفه را به وجود آورد که در برابر عوامل گوناگون بسیار مقاوم و آسیب نا پذیر است/ به همین دلیل موجب افزایش میزان کارایی، عملکرد و بازدهی سیستم می گردد و در نهایت بر طول عمر آن تا حد بسیار زیادی میافزاید. البته نصب و اجرای آن هم بسیار مهم است تا حتما توسط نیروی حرفه ای و کاربلد صورت بگیرد تا به هیچ وجه سیستم را دچار ایراد و اختلال خاصی ننماید و سیستم بتواند به درستی به فعالیت خود ادامه دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

مینی چیلر

جامع ترین سایت فروش داکت اسپلیت